Trwa komunikacja

Od likierów do luksusowej

Cena: 50.00  zł
Więcej informacji:

Monografia „Od likierów do luksusowej” to historia Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych, która działała w Zielonej Górze w latach 1945-2003, najpierw jako zakład Państwowego Monopolu Spirytusowego, a od 22 czerwca 1951 roku już jako LWWG. Tytuł nawiązuje do wyrobów jakie stanowiły główny nurt produkcji na początku i końcu funkcjonowania Wytwórni pod tą nazwą.
W Zielonej Górze powstawały receptury znanych wódek, które później produkowały inne zakłady, jak na przykład: Jarzębiak, Rum Senorita, Capri Bitter, czy Gin Lubuski. Tu także po raz pierwszy wdrażano niektóre receptury, m.in. Polonaise, otrzymane ze zjednoczenia. Po jego likwidacji, ambicją Wytwórni było stworzenie nowych marek własnych, m.in.: Dark Whisky, Pan Tadeusz, Polska Wódka, czy Siwucha. Receptury wytwarzanych w Zielonej Górze wódek firmowały nazwiska znanych w branży doświadczonych fachowców takich jak: Jan Cieślak, Jan Roenig, Stanisław Mazur, Stanisław Colonna-Walewski, Elżbieta Gołdyka, czy długoletni dyrektor naczelny – Stanisław Palonka.
Zgromadzony materiał faktograficzny udowadnia, że Lubuska Wytwórnia Wódek Gatunkowych w Zielonej Górze była miejscem, gdzie pracowały osoby zasłużone dla polskiego przemysłu spirytusowego i trwale zapisane na kartach jego historii. Produkowano tutaj wiele rodzajów wódek, a opisany asortyment zamyka się liczbą 264. Niektóre z nich produkowane są do dzisiaj. Prawie 100% wyrobów zostało zilustrowanych zdjęciami i etykietami, przede wszystkim dzięki kolekcji archiwalnej Zakładu Wyborowa S.A. w Zielonej Górze, a także zbiorom Muzeum Ziemi Lubuskiej, osób prywatnych i autora.

 

Autor: Przemysław Karwowski

Wydawnictwo: Fundacja Gloria Monte Verde

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2016

Ilość stron: 331

Język: polski

Wymiary: 23 x 17cm